| Co je RD | Vysvětlivky pojmů a zkratek | Popisy figur |

Co je Round Dance?

* Tančí se klasické standardní a latinskoamerické tance, jako třeba v tanečních (waltz, tango, foxtrot, quickstep, cha-cha, rumba, jive, samba, paso doble), ale i mnoho jiných rytmů jeko například bolero, lindy hop, mambo, merengue, salsa, single swing, slow twostep, west-coast swing a další.
Základním rytmem je twostep, tanec polkového typu velmi bohatý na figury (a tedy i zábavu :-D).

* Tím, co je pro Round Dance (RD) charakteristické, je nápověda (anglicky cue - "kjů"), jíž jsou taneční páry v průběhu tance vedeny.
=> lze si zatančit spoustu různých choreografií, protože není potřeba si je pamatovat nebo vymýšlet na místě, jen reagovat na nápovědu.

* RD je tancování provozované výlučně pro radost, bez soutěžních ambic.
Svůj přístup si volí každý sám. Kdo chce, může se taneční praxí a pílí při "tréninku" dopracovat na slušnou úroveň. Nebo mít tancování opravdu jen jako nenáročnou zábavu na jeden večer v týdnu, nebo cokoli mezi ;-)

Kde se tančí

V ČR je cca 20 na RD specializovaných klubů a jsou pořádány taneční akce (většinou víkendové) (viz pravý sloupec stránky).
Samozřejmě lze své znalosti využít i na plesech či v tančírnách... Tance i figury jsou stejné, nečekejte ovšem nápovědu ;-)

Názvy figur a nápověda jsou standardizovány v angličtině. Není však nutné tento jazyk znát, názvy figur a několik dalších pokynů si tanečníci postupně osvojují při výuce. Veliká výhoda, kterou to přináší, je, že nápověda je stejná u nás v ČR i v jakékoli jiné zemi. Je tedy snadné zatancovat si s cizincem, nebo v zahraničí. Což mimochodem není problém. Existují kluby po celé Evropě, ale třeba i v Austrálii nebo v Japonsku. A i u nás a v Evropě je dost tanečních akcí s mezinárodní účastí (viz pravý sloupec). No a angličtina je to proto, že RD pochází z USA. Nebo proto, že standardy všech tanců jsou anglicky? ;-)

Troška historie

Princip RD se vyvinul v USA na počátku 20. století. Do Evropy přišel s americkými vojáky po II. světové válce. K nám se dostal koncem 80. let díky pražské country taneční skupině Caramella, z níž se posléze pod vedením Sibylle Gottwaldové odštěpil RD klub Clementine a postupně se rozšířil po celém, tehdy ještě, Československu. Brno je po Praze hned druhou kolébkou tohoto tancování.

(Zdroje: Cloverleaf, Grasshoppers, Square.cz)

Aktuality:

 • 18.12. zveme na Vánoční klubový večer.

Nezmeškejte:

 • 29.11.-1.12.2024
  Roundová nalejvárna
  Jiříkovice
 • 14.-16.2.2025
  Roundová nalejvárna
  Jiříkovice
 • 14.-16.3.2025
  Roundová nalejvárna
  Jiříkovice

Odkazy:

Kontakty:

 • Rosťa Kučera - kuceraro [at] seznam.cz - 739 276 070
 • Soňa Dušková - sona [at] dostavnik.com - 775 303 603
 • Michal Antonín - michal [at] dostavnik.com - 602 175 450
Tyto stránky byly vytvořeny zejména s pomocí informací ze stránek
www.jakpsatweb.cz, http://tvorba-webu.zdarek.com a www.oswd.org